Dlaczego potrzebujesz szybkiej strony internetowej i jak to osiągnąć?
Czy tego chcemy, czy nie, żyjemy w cyfrowym świecie. W świecie, w którym Internet odgrywa ogromną rolę. W świecie, w którym nowe pokolenia już nie korzystają z Internetu, a w nim żyją. W świecie, w którym osoby “żyjące” w Internecie, stają się pełnoprawnymi konsumentami. Wymagającym konsumentami. Cyfrowym konsumentami.
Jak zdobyć cyfrowego konsumenta?
Przede wszystkim sam musisz być cyfrowy. Jeśli dzisiaj nie ma Cię w Internecie, dla wielu Twoich potencjalnych klientów nie ma Cię w ogóle. Według badań BIA/Kelsey, aż 97% konsumentów, zanim podejmie decyzję o zakupie, szuka produktu w Internecie. W związku z tym, trudno dzisiaj mówić o prowadzeniu jakiejkolwiek działalności, w oderwaniu od Internetu. Jeśli nie chcesz tracić potencjalnych klientów, posiadanie strony internetowej staje się koniecznością.
Po drugie – Twoja obecność w Internecie musi być atrakcyjna dla Twoich potencjalnych klientów. Statystyki pokazują, że sformułowanie opinii na temat Twojej strony internetowej zajmuje użytkownikowi tylko 50 milisekund (!). Dlatego przyjazny design strony www jest bardzo istotny w procesie pozyskiwania klientów. Im łatwiej użytkownik znajdzie potrzebne informacje tym większa szansa na to, że stanie się Twoim klientem. Ale to nie wszystko – istnieje czynnik, który spowoduje, że potencjalny klient zamknie nawet najładniejszą i najczytelniejszą stronę – czas ładowania.
Czas (ładowania) to pieniądz
Limity czasu dla ładowania strony i utrzymania uwagi użytkownika nie zmieniają się od dawna. W 1993 roku Jakob Nielsen opisał 3 progi dla czasu oczekiwania na przeładowanie.
Statystyki zebrane przez Skilled wskazują na kilka tendencji związanych z szybkością działania strony.
Krótko mówiąc – krótsze ładowanie strony to lepsze wyniki firmy. Dodajmy do tego fakt, że, według Skilled, 64% użytkowników smartfonów oczekuje czasu ładowania krótszego niż 4 sekundy, a 47% klientów – krótszego niż 2 sekundy, a będziemy mogli sformułować wniosek. Jaki? Są takie firmy, którym zależy na szybkiej stronie internetowej i takie, którym będzie na tym zależeć.
Dlaczego strony internetowe działają wolno?
Skoro wiemy już, jaki wpływ na użytkownika wywiera szybkość ładowania, zajmijmy się tym, co powoduje wolne działanie strony. Najpopularniejsze przyczyny długiego czasu ładowania to przede wszystkim:
Niezoptymalizowane obrazy
Najczęstszą przyczyną wolno działającej strony jest duża liczba niezoptymalizowanych zdjęć. Obrazki w dużej rozdzielczości potrzebują czasu na załadowanie – umieszczanie zbyt dużych obrazów a następnie skalowanie ich rozmiaru jest marnowaniem zasobów i źle wpływa na czas ładowania strony. Innym aspektem jest format zdjęć – przykładowo, zdjęcia w formacie JPEG zajmują znacznie mniej miejsca, a przez to ładują się szybciej, niż PNG czy GIF.
Problemy z JavaScript’em
Rozwój JavaScript’u spowodował, że dodawanie dynamicznych elementów na stronę www jest wygodniejsze niż kiedykolwiek. Jednak im więcej takich elementów pojawia się na stronie, tym większe jest ryzyko źle zoptymalizowanego kodu, który opóźni wczytywanie strony.
Nie korzystanie z cache
Caching to zapisywanie kopii często używanych plików strony w pamięci cache, tak, aby ich wczytywanie odbywało się szybciej. Zastosowanie cachingu po stronie przeglądarki i serwera pozwala znacząco skrócić czas potrzebny do załadowania strony www.
Niewłaściwy hosting
Nieodpowiednio dobrany hosting może spowolnić nawet najlepiej zoptymalizowaną stronę internetową. Źle zoptymalizowane serwery spowodują, że strona będzie się wczytywała długo za długo i przyniesie więcej frustracji niż korzyści.
Jak zapobiegać wolnemu działaniu stron?
Realizując projekty stron internetowych w Akanzie optymalizujemy nasze strony na kilka sposobów. Przede wszystkim korzystamy z nowoczesnych technologii, które pozwalają na tworzenie stron www, które nie tylko wyglądają atrakcyjnie, ale również działają szybko i sprawnie na każdym urządzeniu: Vue.js, Angular, Django, Laravel i innych.
Nasi project managerowie ustalają, które grafiki muszą znaleźć się na stronie w najlepszej możliwej jakości, a które mogą być bardziej skompresowane. Web developerzy Akanzy dopasowują grafiki do odpowiednich rozmiarów w celu zapewnienia optymalnego ładowania strony.
W sytuacjach w których czas oczekiwania na treść przekracza przyjęte standardy – np. z powodu dużej liczby wpisów blogowych do załadowania – używamy np. szkieletu strony w celu zasygnalizowania, że treść jest wczytywana.
Ponadto nasi programiści optymalizują kod m.in. poprzez stosowanie asynchronicznego ładowania skryptów oraz dzięki dbałości o najwyższą jakość kodu – korzystamy z code review, pracujemy według metodyki Scrum, od samego początku w proces tworzenia strony zaangażowany jest tester. Jeśli aplikacja webowa tego wymaga, implementujemy caching, który znacząco przyspiesza działanie dużych stron internetowych.
Nasi specjaliści doradzą również w kwestii wyboru optymalnego hostingu dla strony – takiego, który zapewni szybkie działanie strony, a jednocześnie nie będzie stanowił przerostu formy nad treścią.
Jeśli potrzebujesz szybkiej strony internetowej, skontaktuj się z nami. Damy z siebie wszystko, żeby dostarczyć Tobie i Twoim klientom stronę internetową na jaką zasługujecie!